
Wiązanie krawata
Roman Zedek 03. 03. 2025 Doradca modowy
Historia krawata
Krawat po raz pierwszy pojawił się jako dodatek do męskiej garderoby w okresie wczesnego baroku. Jej powstanie wiąże się z wojną trzydziestoletnią. Gdy chorwaccy jeźdźcy dotarli do Paryża, ich szaliki zawiązane wokół szyi przyciągnęły uwagę paryskiej elity towarzyskiej. Paryska szlachta zaczęła ich naśladować, dlatego też zaczęto nosić chusty wiązane „a la Croat”, czyli „chorwackie”. Od okresu baroku do dnia dzisiejszego krawat ewoluował. Zmienił się jego kształt, długość, szerokość i materiał. Obecnie krawaty wykonuje się najczęściej z poliestru i jedwabiu. Wzór może być nadrukowany na tkaninie, namalowany ręcznie lub utkany z kolorowej włóczki.
Instrukcja prawidłowego wiązania krawata
Przedstawiamy instrukcje, jak prawidłowo wiązać krawat, jakie są rodzaje węzłów i jak je nosić w towarzystwie i na imprezach towarzyskich.
Klasyczny węzeł
- Trzymaj krawat za szerszy koniec lewą ręką. Szerszy koniec krawata powinien być o około 30 cm dłuższy od węższego końca. Przełóż szerszy koniec krawata nad węższym końcem.
- Przeciągnij szerszy koniec krawata przez oczko, które teraz będzie Twoim krawatem, a następnie wyciągnij go na zewnątrz.
- Przeciągamy szerszy koniec krawata pod węższym końcem w prawo, a następnie z powrotem przez oczko krawata i ponownie w prawo, tak aby szeroki koniec krawata znalazł się na drugiej stronie.
- Złóż szerszy koniec krawata nad jego przodem od prawej do lewej.
- Ponownie przeciągnij szerszy koniec krawata przez oczko krawata.
- Przeciągnij szerszy koniec krawata przez węzeł z przodu.
- Teraz obiema rękami delikatnie zaciśnij węzeł i pociągnij go w stronę kołnierzyka.
Węzeł Windsorski:
Przykładowy film pokazujący wiązanie węzła Windsor: