Napisz do nas
Historia koszul męskich

Historia koszul męskich

Roman Zedek 07. 01. 2025 Doradca modowy

Wszystko o koszuli męskiej, jej ewolucji i tym, jak wygląda dzisiaj

Każdy mężczyzna ma w swojej szafie przynajmniej jedną koszulę. Niektórzy mają więcej koszul i noszą je regularnie do pracy, zwłaszcza gdy chcą zrobić przyzwoite wrażenie i chcą reprezentować. Niewiele osób jednak wie, że koszula to jedna z naszych najstarszych części garderoby.

 

 

Historia koszuli męskiej

Do XVIII wieku koszula męska nie była uważana za część ubioru, a jedynie za męską bieliznę lub koszulę nocną. W początkach istnienia koszule męskie nie miały kołnierzyka ani mankietów, a jedynie rąbek, który można było podciągnąć wstążką lub guzikami. W średniowieczu można było wybierać pomiędzy kołnierzem stałym lub zdejmowanym. Odzież ta była często wykonana z lnu, a czasami z jedwabiu. W XVIII wieku koszula męska służyła jedynie jako bielizna, kołnierzyk rozwinął się do ogromnych rozmiarów i był ozdobiony haftem i koronką. Później kołnierzyk koszuli męskiej skurczył się do postaci, jaką znamy dzisiaj.

 

Złote czasy szycia koszul męskich

W tym czasie koszule męskie nie były produkowane masowo w fabrykach, jak ma to miejsce obecnie. Zamożny mężczyzna kupił koszulę od krawca, jak robi to wielu współczesnych mężczyzn. Zwykły człowiek nosił koszule uszyte dla niego przez jego żonę. Przez długi czas koszule męskie były ubraniem o jednym kroju, w połowie XIX wieku koszule szyte na miarę bardziej dopasowywały się do kształtu ciała. Zniknął jednolity kołnierzyk, a koszule męskie zaczęły pojawiać się w bardziej kolorowych wzorach, zwłaszcza jako koszule sportowe i koszule robocze. Do końca XIX wieku biała koszula męska była uważana za ważny atrybut dobrobytu.

Nowoczesne koszule męskie

Pod koniec II wojny światowej koszula męska przeszła poważne zmiany. Przypominało to dzisiejszą, nowoczesną koszulę zapinaną na guziki. Dwadzieścia lat później wprowadzono koszulę nylonową i w tym samym okresie bardzo modna stała się odważniejsza koszula męska z krótkim rękawem. W 1960 roku w związku z coraz rzadszym noszeniem kamizelek męskich wprowadzono kieszeń na piersi.

Obecnie koszula jest częścią stroju wizytowego zarówno mężczyzn, jak i kobiet, chociaż większość koszul jest przeznaczona dla mężczyzn. Warianty stylistyczne i projektowe nowoczesnych koszul męskich są nieograniczone. Obroża jest dostępna w wielu różnych typach i rozmiarach i jest bardzo wrażliwa na style mody. Stosowane tekstylia mają różne składy i wzory. W każdym sklepie znajdziesz koszule męskie w różnej jakości.

Koszule męskie szyte na miarę

Dopasowana koszula męska to cenny element garderoby, do którego podchodzisz z szacunkiem i troską i bardzo szybko przyzwyczajasz się do wygody jej noszenia. Dziś koszule męskie nosi się pod garnitur, najczęściej uzupełnione krawatem, lub niedbale rozpięte koszule sportowe w połączeniu z popularnymi dżinsami.